Aktualności

26 kwietnia 2018 roku gimnazjaliści ze szkoły podstawowej z Jaraczewa wraz z uczniami z Góry, Ruska i Noskowa wzięli udział w Poznańsk im Festiwalu Naukii Sztuki. Historia tej imprezy sięga roku 1997. Jest to pięciodniowe akademickie święto, które ma na celu zainteresowanie uczestników nauką i wykształcenie wśród nich pasji. Młodzież ma okazję poznać świat pełen fascynujący ch zjawisk i osobliwości. Swoją wiedzęi doświadczenie prezentują najwyższej klasy specjaliści i naukowcy poznańskich uczelni oraz poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Podczas tej edukacyjnej wyprawy opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Katarzyna Roguszka,  Agnieszka Płończaki Paweł Kistowski.

W tym roku uczniowie skorzystali z bogatej oferty Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i wzięli udział w wykładach na Wydziale Biologii i Fizyki. Zajęcia dotyczące wpływu pożywienia na psychikę człowieka dostarczyły wielu ważnych informacjio prawidłowym odżywianiu oraz zbilansowanej diecie, która ma  niezwykły wpływ na wahania nastroju.

Po przerwie młodzież zasiadła w audytorium, by wysłuchać o historii człowiekowatych, która rozpoczęła się 6 milionów lat temu. W ramach wykładu pani profesor Kaszycka przedstawiła zagadnienia ewolucji człowieka oraz jego dawnej i obecnej zmienności. Każdy z nas próbował znaleźć odpowiedź na pytanie: czy jesteśmy tacy różni jak nam się wydaje?

Najwięcej emocji wzbudził wykład dr hab. Szymkowiaka „Strach ma wielkie oczy pająków”, na którym zaprezentowano treści merytoryczne związane z analizą układu optycznego pająków, sposobami widzenia, zachowaniami rozrodczymi i drapieżnymi oraz arachnofobią.

Uczniowie zwiedzili gmachy Collegium Biologicum i Collegium Physicum oraz wzięli udział w projekcie przypinka, by przy pomocy specjalnej maszyny uzyskać niepowtarzalną pamiątkę z tegorocznego festiwalu.

PFNiS 2018 należy uznać za wyjątkowo udany! Uczestnicy zaspokoili głód wiedzy, natomiast siły fizyczne zregenerowali w McDonaldzie. Z niecierpliwością czekamy na kolejny – XXII Festiwal Nauki i Sztuki.