Aktualności

 12 i 19 marca 2019 roku uczniowie klasy Va Szkoły Podstawowej w Jaraczewie wzięli udział w II edycji akcji ochrony ptaków migrujących. Jest to kampania edukacyjna skierowana do uczniów polskich i francuskich szkół. Młodzi ornitolodzy zostali zapoznani z ideą akcji, a warsztaty przyrodnicze przybliżyły zagadnienia związane z migracjami ptaków. Dzieci poznały różne zagrożenia, jakie czyhają na ptaki wodno-błotne podczas ich wędrówek, a także dowiedziały się jakie są możliwości, by poprawić ich sytuacje.

   Celem zajęć było również ukazanie piękna i różnorodności gatunków oraz zapoznanie
z przedstawicielami siewkowatych. Ważnym etapem zajęć było podpisanie listu do dzieci we Francji z prośbą o opiekę nad ptakami. Oprócz swoich imion przyrodnicy dopisywali pozdrowienia i prosili swoich rówieśników o ochronę, aby ptaki bezpiecznie wróciły do nas na wiosnę. Uczniowie poznali ekologię i zwyczaje „siedmiu wspaniałych”, czyli zagrożone i rzadkie gatunki siewkowate, które narażone na wiele niebezpieczeństw, niejednokrotnie stoją na skraju wyginięcia. Należą do nich:

        kulik wielki (ich liczba w ostatnim 20-leciu spadła w Polsce trzykrotnie),

        batalion (w Polsce to bardzo rzadki ptak, na granicy wymarcia; sporadycznie wykrywane są pojedyncze lęgi, głównie w rozlewiskach rzeki Biebrzy),

        czajka (myśliwi polują na nią  aż w 5 europejskich krajach),

        słonka (jest prawdziwym pechowcem - poluje się na nią w 25 krajach. Rocznie w samej Francji ginie ich ponad 1,2 mln!)

        krwawodziób (w ciągu ostatnich trzydziestu lat nastąpił prawie dwukrotny spadek liczebności w Polsce. Obecnie jest bardzo nieliczny),

        kszyk (w Europie Środkowej notuje się znaczny spadek jego liczebności i jest celem polowań myśliwych aż w 14 krajach Unii Europejskiej. W samej Francji ginie co rok 275 tys. kszyków!)

        rycyk (w Polsce jest ptakiem rzadko spotykanym - mamy zaledwie ok. 2 tys. par rycyków. Populacje zmniejszają się zarówno w Polsce, jak i w całej Europie).

 

   Na koniec zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne prezentujące ptaki siewkowate,
z charakterystycznymi dziobami i nogami, dzięki którym zdobywają pożywienie.

   Dzięki Fundacji Psubraty i kampanii Łączą Nas Ptaki uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w niezwykle ciekawych zajęciach przyrodniczych. Przesłane materiały edukacyjne, plansze i prezentacja multimedialna uatrakcyjniły popołudniowe warsztaty. Wszystko to przyczyniło się do pogłębienia zainteresowań przyrodniczych młodych ornitologów i przybliżyło zagadnienia ochrony ptaków.

    W drugi weekend maja z okazji Światowego Dnia Ptaków Migrujących odbędzie się kolejna część warsztatów. Będą to zajęcia terenowe na jaraczewskich łąkach. Wycieczka ma na celu ukazanie konieczności ochrony migrujących ptaków oraz ich naturalnych siedlisk, a także zagrożeń jakie napotykają w czasie swoich wędrówek.